Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Thales Alenia Space

Thales Alenia Space

Thales Alenia Space to europejska firma kosmiczna.

Thales Alenia Space zatrudnia około 7,5 tys. pracowników w Francji, Włoszech, Hiszpanii, Belgii, Niemczech i USA. W 2011 roku Thales Alenia Space miała obrót na poziomie 2,1 mld euro.

Thales Alenia Space należy w 67% do koncernu obronnego i aeronautycznego Thales i w 33% do włoskiego koncernu zbrojeniowego i aeronautycznego Finmeccanica.

Firma produkuje satelity telekomunikacyjne, satelity nawigacyjne, satelity meteorologiczne, satelity szpiegowskie, teleskopy kosmicznye Herschela i Planck oraz sondy kosmiczne (m.in. próbnik Huygens) i moduły wchodzące w skład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: