Nowości  Sztuczne satelity    
 


SztuczneSatelity.pl > Satelity meteorologiczne

Satelity meteorologiczne

Satelity meteorologiczne umożliwiają obserwację pogody. Są szczególnie pomocne na obszarach (np. oceany), gdzie lokalne obserwacje meteorlogiczne są drogie lub nawet niemożliwe.

Pierwszym sztucznym satelitą meteorologicznym był amerykański TIROS 1 wysłany na orbitę 1 kwietnia 1960 roku. Umożliwiał on wykonywanie kamerą telewizyjną zdjęć Ziemi (z powłoką chmur) a następnie przekazywanie ich łączem radiowym na Ziemię.


Pierwsze zdjęcie Ziemi wykonane przez satelitę meteorologicznego TIROS 1

TIROS 8, jeden z kolejnych satelitów serii TIROS zaopatrzony został w system APT (skrót z ang. Automatic Picture Transmission co oznacza samoczynne przekazywanie obrazów). Ten system umożliwia stacją naziemnym zaopatrzonym w stosunkowo prostą i niedrogą aparaturę odbiorczą sczytywanie zdjęć z przelatującymi nad nimi satelitami meteorologicznymi (zdjęcia są stale transmitowane na Ziemię). Pobieranie zdjęc odbywa się w czasie rzeczywistym. Dzięki temu uzyskuje się dane na temat lokalnej sytuacji meteorologicznej (tzw. mapy pogody). Na świecie znajduje się co najmniej kilka tysięcy naziemnych punktów APT.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

SztuczneSatelity.pl na serwisach społecznościowych: