Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Satelity telekomunikacyjne

Satelity telekomunikacyjne

Satelity telekomunikacyjne umożliwiają teletransmisję sygnałów radiowych, telewizyjnych oraz danych.

Satelity telekomunikacyjne znajdują się najczęściej na orbitach geostacjonarnych (GEO), dzięki czemu dla obserwatorów na Ziemi "wiszą" one w tym samym miejscu na niebie.

Satelity telekomunikacyjne umożliwiają transmisję sygnałów takich jak:

Wykorzystywane obecnie satelity telekomunikacyjne są aktywne - tzn. wykorzystują umieszczone na pokładzie transpondery, które odbierają sygnał z Ziemi a następnie wzmacniają go i za pomocą anten kierunkowych retransmitują go z powrotem na określony obszar Ziemi. Pierwszym aktywnym satelitą telekomunikacyjnym był Telstar 1.

Typowe aktywne satelity telekomunikacyjne składają się z:

  • platformy kosmicznej (tj. konstrukcja mechaniczna, systemy telemetryczne i napędowe, system zasilania oraz system kontroli termicznej)
  • aparatury telekomunikacyjnej (tj. przekaźnik satelitarny, system antenowy).

Ich przekaźniki satelitarne służące retransmisji sygnałów nadawanych z Ziemi podzielić można na dwa typy:

  • przeźroczyste (bierne) - służą do transmisji sygnałów analogowych i cyfrowych,
  • regeneracyjne (aktywne) - transmitują sygnał cyfrowy a oprócz tego pełnią funkcje regeneratora, koncentratora, komutatora oraz routera.

Jednakże na samym początki rozwoju tej kategorii satelitów eksperymentowano także z biernymi satelitami telekomunikacyjnymi, czyli takimi które odbijały sobą sygnał wysłany z Ziemi (nie wzmacniały go i nie retransmitowały). Stanowiły one duże balony umieszczone w kosmosie (satelity Echo).

Dzięki temu, że z czasem rosła moc transponderów sygnał satelitarny mógł zostać odbierany nie tylko przez wyposażone w duże anteny wyspecjalizowane stacje, ale także konsumenci. Możliwe stało się powstanie usług masowych jak telewizja satelitarna, radio satelitarne, telefonia satelitarna czy Internet satelitarny).

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: