Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Zenit

Zenit

Zenit to radziecki program szpiegowskich sztucznych satelitów. Trwał on od 1961 do 1994 roku.

Przez 33 lata istnienia programu wystrzelonych zostało ponad 5 setek satelitów Zenit. Czyni to z niego najbardziej liczny typ satelitów. Najczęściej wysłane były na robitę pod nazwą "przykrywką", kolejnym numerem serii Kosmos.

Pierwotny projekt satelitów Zenit bazował na załogowym statku Vostok na pokładzie którego poleciał w kosmos pierwszy człowiek - Jurij Gagarin. Kapsuła mająca 2,3 m średnicy i ważąca orientacyjnie 2,5 t wykorzystywana była do umieszczenie w niej systemu aparatów fotograficznych z kliszami fotograficznymi.

W odróżnieniu do amerykańskiego programu Corona, gdzie na Ziemię w specjalnej pasule wracały tylko niewywołane klisze fotograficzne, w przypadku Zenitów z orbity wracała cała kapsuła zarówno a kamerami jak i filmami fotograficznymi. Dzięki temu możliwe było ponowne użycie sprzętu fotograficznego Zenitów.

Większość misji Zenitów trwała od 8 do 15 dni.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: