Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Corona

Corona

Corona to amerykański program szpiegowskich sztucznych satelitów. Trwał on od 1959 do 1972 roku.

Satelity programu Corona używane były do fotografowania terytorium ZSRR, Chin oraz innych obszarów bloku wschodniego. Były to satelity szpiegowskie 1 generacji, tzn. zdjęcia wykonywane były na tradycyjnej kliszy fotograficznej, która to włacała z orbity na Ziemię w specjalnych zasobnikach.

Program Corona prowadzony był przez amerykańską agencję CIA.

Pierwsze satelity programu Corona umieszczane były na orbicie pod nazwą "przykrywką" programu Discoverer.

Rozdzielczość zdjęć uzyskiwanych w programie Corona wynosiła nawet 1,8 m.

Program Corona miał oficjalny status tajnego do 1992 roku. W 1995 roku zdjęcia wykonane w ramach programu Corona zostały upublicznione dzięki decyzji Billa Clintona.

Alternatywnym amerykańskim programem był Samos. Obejmował on satelity wykonujące zdjęcia z orbity - jednakże klisza fotograficzna była wywoływana na orbicie, zaś zdjęcia skanowane i transmitowane na Ziemię.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: