Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Trwa odliczanie do startu pierwszego estońskiego satelity

2013-04-29 Trwa odliczanie do startu pierwszego estońskiego satelity

Już za 4 dni wystartować ma w kosmos pierwszy estoński sztuczny satelita ESTCube.

ESTCube "zbierze" się rakietą Vega, nową rakietą nośną europejskiej agencji kosmicznej ESA.

ESTCube jest miniaturowym satelitą kategorii CubeSat o wymiarach zdefiniowanych jako 1U (czyli 10 x 10 x 10 cm, masa 1,33 kg). Został zbudowany przez studentów uniwersytetu z Tartu.

Głównym jego celem jest przetestowanie elektrycznego "żagla". Ma on postać uwalnianej 10 metrowej linki naładowanej do napięcia 500 V. Koncepcja ta nie wymaga paliwa - do wytworzenia ciągu wykorzystuje się w niej moment wiatru słonecznego.

Koncepcję takiego napędu stworzył fiński naukowiec Pekka Janhunen. Została ona wyjaśniona na stronie www.electric-sailing.fi.

Wyposażony on ma być w pokładową kamerę o rozdzielczości 640x480 piksela oraz zwyczajowe składowe jak moduł komunikacji (szerokopasmowy i w kodzie Kod Morse'a) i telemetrii. Zasilany będzie umieszczonymi na obudowie panelami słonecznymi dającymi w świetle słonecznym od 2,4 do 3,6 W energii.

Start rakiety Vega zaplanowany jest na 3 maja 2013 roku. Będzie to drugi lot tego nowego środka transportu europejskiej agencji kosmicznej ESA. Mierząca 30 m i ważąca prawie 140 t rakieta zaprojektowana została do wynoszenia sztucznych satelitów o masie od 300 kg do 2 500 kg - w zależności od wysokości i typu orbity (do wysokości 1 500 km). Ta nowa, lekka rakieta nośna Vega ma uzupełnić flotę dotychczasowych rakiet wykorzystywanych przez ESA: ciężkich Ariane 5 i średnich Sojuz.

Warto wspomnieć, że pierwszy start rakiety odbył się 13 lutego 2012 z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Wśród wyniesionych wówczas 9 satelitów znajdował się także pierwszy polski satelita PW-Sat.

Trwanie misji ESTCube przewidziane jest na rok czasu.

Projekt ma własną stronę internetowa pod adresem www.estcube.eu.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: