Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > CubeSat

CubeSat

CubeSat to kategoria miniaturowych sztucznych satelitów.

Zwykle satelita CubeSat ma objętość jednego litra i waży nie więcej niż jeden kilogram. Jest sześcienną kostką o wymiarach mniejszych niż 10 x 10 x 113,5 cm i masie maksymalnie 1,33 kg.

Dzięki takiej standaryzacji wymiarów możliwe jest powtarzalne wytwarzanie niektórych podsystemów oraz wykorzystanie uniwersalnych mechanizmów umieszczania satelitów na orbicie. CubeSaty umieszczane są w kontenerze P-POD (Poly Picosat Orbital Deployer), który za pomocą sprężyny wypycha satelity w przestrzeń kosmiczną.

Mogą także stanowić wielokrotność podstawowego wymiaru:

  • podwójne (20 cm × 10 cm × 10 cm, 2 kg) oznaczone jako 2U (U od unit - ang. jednostka)
  • potrójne (30 cm × 10 cm × 10 cm, 3 kg) oznaczone jako 3U.

Do budowy satelitów CubeSat wykorzystuje się gotowe, ogólnodostępne elementy elektroniczne.

Mimo niskiej ceny oraz niewielkich wymieraów satelitów CubeSat posiadają one wszystkie podsystemy kluczowe do realizacji danej misji kosmicznej.

Pierowtnie satelity CubeSat miały być budowane przez studentów na uniwersytetach, szkołach wyższych. Jednakże z czasem z formatu CubeSat zaczęły korzystać także także prywatne firmy oraz wojsko.

Satelity CubeSat wystrzeliwane są jako ładunek dodatkowy przy wynoszeniu "normalnych" satelitów. Do tej pory wystrzelono kilkadziesiąt takich konstrukcji.

Niektóre satelity CubeSat:

  • PW-Sat - pierwszy polski sztuczny satelita
  • GeneSat-1 - satelita biologiczny
  • NanoSail-D2 - test obejmujący żagiel słoneczny do deorbitacji
  • SMDC-ONE - testowy wojskowy satelita telekomunikacyjny (przekaz wiadomości, głosu i danych monitoringu)

Inne

CubeSaty stanowią czasem pierwsze sztuczne satelity narodowe. Tak jest w przypadku Polski (PW-Sat), Szwajcarii (SwissCube), Kolumbia (Libertad-1).

Japoński CubeSat oznaczony jako XI-V jest pierwszym satelitą regularnie publikującym dane telemetryczne na portalu społecznościowym Twitter (twitter.com/XI_V). Od czasu do czasu przesyłka także zdjęcia w niskiej rozdzielczności.

Zobacz także: CanSat.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: