Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Start pierwszych 4 satelitów systemu O3b

2013-06-24 Start pierwszych 4 satelitów systemu O3b

W poniedziałek 24 czerwca 2013 roku startują pierwsze 4 satelity z konstelacji O3b. W zasięgu docelowych 8 satelitów telekomunikacyjnych O3b zapewniających Internet satelitarny znajdować się ma aż 70% ludzkości Ziemi.


Satelita systemu O3b z rozłożonymi panelami słonecznymi (grafika: O3b)

Oferta O3b kierowana jest głównie do firm i organizacji takich jak operatorzy telekomunikacyjni, operatorzy komórkowi, władze państwowe, firmy zapewniające dostęp do Internetu (ISP) w krajach się rozwijających, ze słabym połączeniem do sieci światłowodowych lub bez nich.


4 pierwsze identyczne satelity systemu O3b przed ich montaże w rakiecie nośnej (grafika: O3b)

Satelity mają zapewniać Internet satelitarny od 45 stopnia szerokości geograficznej północnej do 45 stopnia szerokości geograficznej południowej. Według wyliczeń firmy na obszarach tych mieszka aż 70% mieszkańców Ziemi. Jest to południowa Asia, Afryka, Ameryka Łacińska i Środkowy Wschód. Wśród klientów mają być także armatorzy (statki handlowe i wycieczkowce) oraz działające na morzach firmy wydobywcze.


W przypadku wycieczkowców sygnał łącza podążać będzie za statkiem (grafika: O3b)

Konstelacja 8 satelitów O3b krążyć będzie na orbitach MEO 8 063 km nad powierzchnią Ziemi w odległości od siebie 45 stopni.


Satelity systemu O3b na ostatnim stopniu rakiety nośnej Sojuz (grafika: O3b)

Satelity będą mogły zapewnić łącze od 1 Mb/s do 10 Gb/s. Opóźnienie w dostarczaniu Internetu między satelitą i naziemnym terminalem klienta wynosić ma zaledwie 150 milisekund.

Brakujące 4 satelity konstelacji zostaną wyniesione we wrześniu 2013 roku. W listopadzie satelity mają już działać komercyjne.

Satelity systemu zostały zaprojektowane, zbudowane przez firmę Thales Alenia Space. Inwestorami konstelacji są operator satelitarny SES, bank HSBC, dostawca internetu Liberty Global (znana u nas pod marką UPC Poland), Development Bank of South Africa, Sofina, Satya Capital, Google, Northbridge Venture Partners i Allen & Company.


Rakieta nośna Sojuz (grafika: O3b)

Start rosyjskiej rakiety nośnej Sojuz satelitów transmitowany będzie na żywo o godzinie 20.30 czasu polskiego poprzez strony internetowe:

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: