Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > TIROS 1

TIROS 1

TIROS 1 był pierwszym sztucznym satelitą meteorologicznym Ziemi.

TIROS 1 otwierał serię satelitów meteorologicznych TIROS. Został wystrzelony 1 kwietnia 1960 roku z kosmodromu na Przylądku Canaveral na Florydzie w USA.


TIROS 1 (zdjęcie: NASA)

TIROS 1 umożliwiał wykonywanie kamerą telewizyjną zdjęć Ziemi (z powłoką chmur) a następnie przekazywanie ich łączem radiowym na Ziemię. W sumie przez 78 dni swojego działania na orbicie przesłał na Ziemię 22 952 zdjęć.


Pierwsze zdjęcie Ziemi wykonane przez satelitę meteorologicznego TIROS 1 (zdjęcie: NASA)

TIROS 1 wyposażony był w dwie kamery telewizyjne zaopatrzone w rejestrator obazów na taśmach magnetycznych. Rejestratory używane były do zapisu zdjęć, gdy satelita znajdował się poza zasięgiem stacji naziemnych.

Satelita miał kształt walca o średnicy 1,1 m i wysokości 0,48 m. Masa wynosiła 120 kg. Zasilany był przez 9 200 ogniwa słoneczne.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: