Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Satelitarny komunikator

2012-06-28 Satelitarny komunikator

Firma DeLorme z USA udostępniła do sprzedaży elektroniczny gadżet pozwalający na komunikację tekstową przez sztuczne satelity.

Urządzenie nazwane jest inReach i zapewnia dwukierunkową satelitarną komunikację przez wiadomości tekstowe z poziomu własnego telefonu. Zatem inReach stanowi rozszerzenie telefonu komórkowego iPhone lub Android, gdy ten znajduje się poza zasięgiem sieci GSM.

Urządzenie kierowane jest do podróżników, marynarzy, polarników oraz pracowników pracujących w trudno dostępnych miejscach na Ziemi. Według danych producenta zaledwie 10% Ziemi jest w zasięgu telefonii komórkowej GSM, zaś sztuczne satelity Iridium z których korzysta urządzenie, mają w zasięgu 90% naszej planety.

Wysłanie wiadomości jest niestety dosyć drogie. Za 40 wiadomości zapłacić trzeba 24,95 dolarów. Samo urządzenie kosztuje 249 dolarów.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: