Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Iridium

Iridium

Iridium to konstelacja 66 aktywnych satelitów telekomunikacyjnych pozwalających na transfer głosu (telefonia satelitarna) lub danych.

Satelity krążą wokół Ziemi po 6 orbitach.

Drogie rozmowy telefoniczne (początkowo kosztowały 8 dolarów amerykańskich za minutę), drogie odpowiednie telefony satelitarne do komunikacji spowodowały, że firmie udał się pozyskać około 55 tys. klientów z 2 mln planowanych. Z tego powodu w 2000 roku firma musiała ogłosić upadłość. Rok później po przejęciu firmy sieć ponownie zaczęła działalność. W 2005 roku ceny połączeń znacznie spadły do poziomu 0,9-1,5 dolara za minutę. Telefonia satelitarna dostępna jest w ofercie na kartę lub w abonamencie.

W styczniu 2010 roku firma miała 342 tys. klientów.

Głównymi klientami satelitów Iridium jest amerykańskie wojsko, linie lotnicze, armatorzy żeglugowi, naukowcy, firmy wydobywcze i podróżnicy.

W przyszłości Iridium chce oferować dostęp do Internetu dla statków.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: