Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Pléiades

Pléiades

Pléiades to para obserwacyjnych sztucznych satelitów dostarczających zdjęć wysokiej rozdzielczości powierzchni Ziemi w świetle widzialnym.

Obecnie na orbicie znajduje się pierwszy z dwóch satelitów serii Pléiades: Pléiades 1A. Został on wyniesiony na orbitę 17 grudnia 2011 z kosmodromu w Gujanie Francuskiej rakietą nośną Sojuz.

Pléiades 1A został zbudowany przez firmę Thales Alenia Space (TAS) dla Astrium. Ma masę prawie 1 t (970 kg). Dostarczać on może zdjęć nawet 1 mln k2 dziennie.

Działanie satelity przewidziane jest na 5 lat.

Pléiades 1B - drugi z pary satelitów ma zostać wyniesiony w 2012 lub 2013 roku.

Satelity Pléiades są podwójnego przeznaczenia - są obietkami wojskowo-cywilnymi. Są wynikiem programu współpracy ORFEO między francuską i włoską agencją kosmiczną. Dodatkowo tworzyć one będą kosntelację z satelitami SPOT 6 i SPOT 7.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: