Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Astrium

Astrium

Astrium to europejska firma kosmiczna.

Dostarcza ona szerokich rozwiązań satelitarnych dla celów cywilnych jak i wojskowych. Firma jest częścią EADS (European Aeronautic Defence and Space Company) - panaeuropejskiego koncernu zbrojeniowego (Eurocopter, Eurofighter), aeronautycznego (Airbus) i kosmicznego.

W 2011 roku sama Astrium zatrudniała około 18 tys. osób na całym świecie. Większość z nich jednakże przypada na Francję, Niemcy, Wielką Brytanię, Hiszpanię i Holandię. W 2012 roku Astrium miał obrót na poziomie 5,8 mld euro.

Samo Astrium podzielone jest na 3 działy:

 • Astrium Space Transportation - dział zajmujący się wynoszeniem satelitów
 • Astrium Satellites - cześć zajmująca się projektowaniem i budową sztucznych satelitów oraz towarzyszących im systemów naziemnych
 • Astrium Services

       
   

  Pierwszy polski satelita na orbicie!

   

  13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

  Zobacz transmisję z wydarzenia:

  Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

  Informacje dla mediów

   

  Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: