Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Pierwszy własny sztuczny satelita Ekwadoru

2013-04-26 Pierwszy własny sztuczny satelita Ekwadoru

Na orbicie wokołoziemskiej umieszczony został NEE-01 Pegasus - pierwszy własny ekwadorski sztuczny satelita. Został on zbudowany przez ekwadorską agencję kosmiczną EXA.

NEE-01 Pegasus to miniaturowy satelita o wielkości 1U standardu CubeSat. Jest to pierwszy satelita tej kategorii wyposażony w kamerę internetową transmitującą obraz wideo w czasie rzeczywistym.


NEE-01 Pegasus (grafika: EXA)

Wyposażony jest także w ekran termiczny i radiacyjny. Zasilany jest przez rozkładane i umieszczone na bokach sześcianu obudowy panele słoneczne.

Jego budowa trwała rok czasu. Po raz pierwszy satelita został zaprezentowany 1 kwietnia 2011 roku.

Na orbitę został wyniesiony na pokładzie chińskiej rakiety nośnej Chang Zheng 2D 26 kwietnia 2013 roku.

W rakiecie oprócz ekwadorskiego satelity znajdowały się inne: Gaofen-1 (Chiny), Turksat-3USAT (Turcja) i CubeBug-1 "Capitan Beto" (Argentyna).

Kolejny ekwadorski satelita ma być wyniesiony już w lipcu 2013 roku.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: