Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Pierwszy satelita indyjskiej nawigacji satelitarnej IRNSS na orbicie

2013-07-01 Pierwszy satelita indyjskiej nawigacji satelitarnej IRNSS na orbicie

W godzinach wieczornych 1 lipca 2013 roku na orbitę wokołoziemską wyniesiony został pierwszy satelita własnego indyjskiego systemu nawigacji satelitarnej IRNSS.


Indyjska rakieta nośna PSLV (grafika: ISRO)

Sztuczny satelita oznaczony jako IRNSS-R1A wyniesiony został indyjską rakietą nośną PSLV w wersji XL z kosmodromu Sriharikota w Indiach. Ma masę 1425 kg i wymiary 1,58 x 1,50 x 1,50 metra. Wyposażony jest w dwa panele słoneczne dostarczające 1660 W mocy.

Jest pierwszym satelitom wchodzącym w skład powstającego regionalnego system nawigacji satelitarnej IRNSS. Nawigacja ta pokrywać będzie swoim zasięgiem obszar Indii wraz z 1,5-2 tys. kilometrowym pasem wokół tego kraju. System ma umożliwiać ustalenie pozycji z dokładnością do 20 m. Sygnał nawigacji dostępny ma być zarówno dla zastosowań cywilnych (otwarty, mniej dokładny) jak i wojskowych (szyfrowany, dokładniejszy).


Satelita IRNSS-R1A (grafika: ISRO)

Docelowo w skład IRNSS wchodzić ma 7 satelitów, z których:

  • 3 satelity znajdować się będą na orbicie geostacjonarnej GEO
  • 4 satelity znajdować się będą na orbicie geosynchronicznej
Mają one zostać wyniesione do końca 2015 roku.


Satelita IRNSS-R1A z osłonami aerodynamicznymi ładunku ostatniego członu rakiety nośnej (grafika: ISRO)

Opracowanie pierwszego satelity konstelacji kosztowało 280 mln dolarów. Wysłano go na orbitę geosynchroniczną. Był to zarazem 24 start (PSLV-C22) rakiety nośnej PSLV.


Start rakiety PSLV z satelitą IRNSS-R1A (grafika: ISRO)

Podobnie jak w przypadku innych systemów nawigacji satelitarnych także z indyjskiego IRNSS korzystać będą mogli kierowcy, piesi lub rowerzyści. Wymagany będzie jedynie odbiornik pracujący w tym systemie (osobne urządzenie lub zintegrowany moduł w np. telefonie komórkowym). IRNSS wykorzystywany będzie mógł być także w statkach powietrznych i na statkach pływających.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: