Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > IRNSS

IRNSS

IRNSS to powstający indyjski regionalny system nawigacji satelitarnej.

System budowany jest przez indyjską agencję kosmiczną . Ma być autonomiczny, czyli niezależny od innych systemów nawigacji satelitarnej. Zarówno satelity, stacje naziemne oraz urządzenia do odbioru mają być produkowane w Indiach.

System IRNSS będzie regionalny - tzn. pokrywać będzie obszar Indii wraz z 1,5-2 tys. kilometrowym pasem wokół tego kraju.

Składać się ma z 7 satelitów, z których:

  • 3 satelity znajdować się będą na orbicie geostacjonarnej (GEO)
  • 4 satelity znajdować się będą na orbicie geosynchronicznej
Satelity systemu mają masę 1425 kg, moc 1660W oraz pracować prze 10 lat. Start pierwszego satelity systemu IRNSS odbył się 1 lipca 2013 roku. Wszystkie satelity systemu mają znaleźć się na orbicie jeszcze do końca 2015 roku.

System ma umożliwiać ustalenie pozycji z dokładnością do 20 m. Sygnał nawigacji dostępny ma być zarówno dla zastosowań cywilnych (otwarty, mniej dokładny) jak i wojskowych (szyfrowany, dokładniejszy).

Podobnie jak w przypadku innych systemów satelitarnych także w przypadku systemu indyjskiego korzystać będą mogli z niego kierowcy, piesi lub rowerzyści. Wykorzystywany może być także w statkach powietrznych i na statkach pływających.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: