Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > PhoneSat - satelity NASA bazujące na komórkach

2012-08-25 PhoneSat - satelity NASA bazujące na komórkach

NASA prowadzi od jakiegoś czasu program PhoneSat. Jego celem jest zastosowanie telefonów komórkowych do budowy nanosatelitów. Mają to być najtańsze satelity wystrzelone w kosmos.

PhoneSat jest częścią większego programu NASA nazwanego Small Spacecraft Technology Program zajmującego zastosowaniem niezmodyfikowanej masowej elektroniki użytkowej w miniaturowych satelitach. Pracuje nad nim garstka naukowców ulokowanych w Ames Research Center w Moffett Field w Kalifornii, USA.

Telefony komórkowe Nexus One i Nexus S pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Android mają być częścią satelitów typu CubeSat. Przypomnijmy, że standard CubeSat definiuje zewnętrzna wymiary satelitów na kostkę o wymiarach 10x10x10 cm. Koszt ich pracowania szacowany jest na zaledwie 3 500 dolarów za sztukę.

W pierwszym satelicie oznaczony PhoneSat 1.0 w obudowie obok telefonu Nexus One będzie dodatkowa bateria zapewniająca zasilenia satelity oraz nadajnik do komunikacji z Ziemią. Kolejny PhoneSat 2.0 ma być bardziej zaawansowany Nexus S. Wyposażony ma być także w panele słoneczne i GPS. Pozwoli to na dłuższą pracę satelity.

Już niedługo oba satelity mają zostać wyniesione w kosmos. Mówi się o ich starcie nową rakietą nośną Antares firmy Orbital Sciences.


Testy PhoneSat 1.0 podwieszonego pod balon stratosferyczny (grafika: Ames Research Center)

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: