Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Nowa generacja niemieckich satelitów szpiegowskich

2013-06-22 Nowa generacja niemieckich satelitów szpiegowskich

Niemieckie wojsko chce zbudować i wysłać na orbitę wokołoziemską 3 nowe wojskowe satelity wywiadowcze. Tworzyć one mają system Sarah. W ciągu następnych tygodni Bundestag na zadecydować o ich zamówieniu.

Nowe satelity stworzyć mają system Sarah. Zastąpić ona ma znajdujących się na orbicie wokołoziemskiej konstelację 5 identycznych satelitów wywiadowczych SAR-Lupe. Na swoich pokładach mają one radary z syntetyczną aperturą (Synthetic Aperture Radar, w skrócie SAR) umożliwiający wykonywanie zdjęć powierzchni Ziemi niezależnie od warunków pogodowych (oświetlenia i zachmurzenia).


Jeden z 5 satelitów systemu SAR-Lupe, pierwszej generacji niemieckich satelitów wojskowych (grafika: OHB System)

Wysłane w latach 2006-2008 satelity systemu SAR-Lupe starzeją się - ich przewidywany czas życia mija w 2017 roku.


Obraz radarowy z SAR-Lupe (grafika: OHB System)

Z racji większego zaawansowanie nowych satelitów starczyć ma ich trójka. Oferować mają one możliwość wykonywanie zdjęć satelitarnych powierzchni Ziemi z rozdzielczością poniżej 1 m.

Nowe satelity znaleźć się mają na orbicie do 2019 roku. Kosztować nają 800 mln euro. Satelity mają być zbudowane przez firmę OHB System z Bremy oraz Astrium wchodzącą w skład europejskiego koncernu zbrojeniowego EADS.

W zakresie satelitów wywiadowczych Niemcy współpracują ściśle z Francją. Radarowe zdjęcia z niemieckiego SAR-Lupe dostępne są dla Francuzów, Niemcy zaś mają dostęp do zdjęć satelitarnych w zakresie światła widzialnego z systemu Helios.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: