Nowości  Sztuczne satelity    
 


SztuczneSatelity.pl > Napęd jonowy dla miniaturowych satelitów

2012-08-25 Napęd jonowy dla miniaturowych satelitów

Inżynierowie amerykańskiej uczelni technicznej MIT przedstawili napęd jonowy przeznaczony dla miniaturowych satelitów (np. klasy CubeSat).

Opracowany miniaturowy napęd jonowy przeznaczony jest głównie dla satelitów typu CubeSat, które mają postać kostki o wymiarach 10x10x10 cm.

Zdaniem Paulo Lozano, kierownika projektu, napęd pozwoli na uzyskanie przez satelity mobilności na orbicie. Dzięki temu możliwe będą korekty orbity czy skierowanie pod koniec satelity w kierunku atmosfery (sposób na rozwiązanie problemów tzw. kosmicznych śmieci).

Napęd jonowy ma postać chipa składającego się z warstw porowatego materiału. Dysza napędu jonowego ma rozmiary zaledwie porównywalne z monetą centową.


Z prawej na dole finalny napęd jonowy (zdjęcie: M. Scott Brauer)

Natężenie strumienia jonów zapewniających odrzut zależy od napięcia przyłożonego do chipa. Zdaniem inżynierów jest lepszy niż napęd bazujący na chemicznych paliwach ponieważ bazuje tylko na energii elektrycznej pozyskanej z paneli słonecznych satelity. Nie wymaga zatem miejsca na zbiorniki, komorę spalania itp. Silnik jonowy ma niewielki ciąg (50 mikroniutonów), ale duży impuls właściwy. Zatem przy wykorzystaniu takiej samej masy paliwa uzyskuje się znacznie większy ciąg niż paliwa chemiczne. Jednakże dzieje się to z znacznie dłuższym czasie.

Projekt miniaturowego napędu jonowego jest prowadzony dzięki funduszom pozyskanym od ośrodka badawczego amerykańskiego lotnictwa wojskowego (Air Force Office of Scientific Research).

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

SztuczneSatelity.pl na serwisach społecznościowych: