Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Koniec satelity Envisat

2012-05-09 Koniec satelity Envisat

Europejska agencja kosmiczna ESA ogłosiła koniec działania sztucznego satelity Envisat.


Satelita Envisat (grafika: ESA)

Z masą ponad 8 ton był to najbardziej zaawansowany i największy cywilny satelita służący do obserwacji środowiska. Jego nazwa Envisat nawiązywała do funkcji i stanowiła skrót od Environmental Satellite (satelta środowiskowy).

8 kwietnia 2012 roku, zaledwie kilka tygodni po 10 rocznicy obecności satelity na orbcie, utracono z nim nagle kontakt. Mimo wielkokrotnych prób ponownego ustanowienia komunikacji to się nie udało. Misja zatem została przez ESA oficjalnie uznana za zakończoną.

Mimo straty satelity jego misję należy uznać za udaną. Satelita Envisat działał dwukrotnie dłużej niż pierwotnie zakładano. Przez dekadę satelita obserwował i monitorował Ziemię dostarczając terabajty zdjęć satelitarnych. ESA ocenia, że na podstawie dostarczonych przez niego danych powstało 2,5 tys. publikacji naukowych. Służyły one do obserwacji m.in. pokryw polarnych na biegunach, prądów morskich, zanieczyszczenia powietrza w ramach europejskiego programu ochrony środowiska GMES (Global Monitoring for Environmental Security).

Obok zdjęć w świetle widzialnym dostarczał także danych radarowych. Wraz z innymi satelitami monitorował globalnie poziom morz i oceanów wraz z ich regionalnymi wahaniami. Dostarczał także ich temeratur z dokładnością dziesiątych części stopnia.

Satelita ma zostać zastąpiony przez kolejnego satelitę Sentinel. Jego wzniesienie na orbitę stało się pilne, aby móc zachować ciągłość pozyskiwania danych przez społeczność naukowców i badaczy.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: