Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Envisat

Envisat

Envisat to nieczynny już sztuczny satelita służący do obserwacji środowiska Ziemii europejskiej agencji kosmicznej ESA.

Nazwa satelity Envisat jest skrótem od Environmental Satellite (satelta środowiskowy). Służył do ciągłej obserwacji klimatu, oceanów i powierzchni Ziemi w tym biegunowych pokryw lodowych.


Satelita Envisat (grafika: ESA)

Z masą ponad 8 ton był największy cywilny satelita służący do obserwacji środowiska Ziemi. Na orbitę zostałwyniesiony 1 marca 2002 roku z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej na pokładzie rakiety nośnej Ariane 5.

Przez ponad dekadę satelita obserwował i monitorował Ziemię dostarczając terabajty zdjęć satelitarnych. Dwukrotnie dłużej niż pierwotnie zakładano.

8 kwietnia 2012 roku, zaledwie kilka tygodni po 10 rocznicy obecności satelity na orbcie, utracono z nim nagle kontakt. Mimo wielkokrotnych prób ponownego ustanowienia komunikacji to się nie udało. Misja zatem została przez ESA oficjalnie uznana za zakończoną.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: