Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Katastrofa rakiety Proton z satelitami nawigacji satelitarnej GLONASS

2013-07-02 Katastrofa rakiety Proton z satelitami nawigacji satelitarnej GLONASS

Rosyjska rakieta nośna Proton wynosząca sztuczne satelity rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej GLONASS eksplodowała zaraz po starcie.

Rakieta startowała o 04:38 czasu środkowoeuropejskiego letniego (CEST) z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Już po starcie zeszła z kursu i rozbiła się tuż przy platformie startowej. Tuż przed uderzeniem w Ziemię odpadła osłona aerodynamiczna ładunki wraz z samym ładunkiem satelitów. Cały lot trwał krócej niż 30 s.

Zadaniem rakiety nośnej Proton-M było wyniesienie 3 sztucznych satelitów rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej GLONASS. Miały one osiągnąć orbitę parkingową na wysokości około 160-170 km nad powierzchnią Ziemi. Potem, dzięki silnikom rakietowym najwyższego stopnia rakiety (Block DM-03) osiągnąć one miały docelową orbitę 19 100 km od Ziemi.

Katastrofa wygląda na błąd systemu nawigacji lub sterowanie lotem - silniki stopnia pierwszego działały bowiem do ostatniej chwili.

Rakieta nośna Proton jest najcięższą w arsenale rosyjskich rakiet nośnych. W wersji Proton-M pozwala na umieszczenie aż 21 ton na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) i 3 ton na orbicie geosynchronicznej (GEO). Pierwsza rakieta tej rodziny wzniosła się w 1965 roku. Wytwarzane są w fabryce Chruniczewa w Moskwie, skąd są transportowane do Kazachstanu.

Agencja informacyjna Interfax mówi, że budowa 3 straconych satelitów kosztowała około 200 mln dolarów.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: