Sztuczne satelity |
||
Nowości Sztuczne satelity |
Sztuczne satelity > Katastrofa rakiety Proton z satelitami nawigacji satelitarnej GLONASS 2013-07-02 Katastrofa rakiety Proton z satelitami nawigacji satelitarnej GLONASSRosyjska rakieta nośna Proton wynosząca sztuczne satelity rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej GLONASS eksplodowała zaraz po starcie.Rakieta startowała o 04:38 czasu środkowoeuropejskiego letniego (CEST) z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Już po starcie zeszła z kursu i rozbiła się tuż przy platformie startowej. Tuż przed uderzeniem w Ziemię odpadła osłona aerodynamiczna ładunki wraz z samym ładunkiem satelitów. Cały lot trwał krócej niż 30 s.
Zadaniem rakiety nośnej Proton-M było wyniesienie 3 sztucznych satelitów rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej GLONASS. Miały one osiągnąć orbitę parkingową na wysokości około 160-170 km nad powierzchnią Ziemi. Potem, dzięki silnikom rakietowym najwyższego stopnia rakiety (Block DM-03) osiągnąć one miały docelową orbitę 19 100 km od Ziemi. Katastrofa wygląda na błąd systemu nawigacji lub sterowanie lotem - silniki stopnia pierwszego działały bowiem do ostatniej chwili.
Rakieta nośna Proton jest najcięższą w arsenale rosyjskich rakiet nośnych. W wersji Proton-M pozwala na umieszczenie aż 21 ton na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) i 3 ton na orbicie geosynchronicznej (GEO). Pierwsza rakieta tej rodziny wzniosła się w 1965 roku. Wytwarzane są w fabryce Chruniczewa w Moskwie, skąd są transportowane do Kazachstanu. Agencja informacyjna Interfax mówi, że budowa 3 straconych satelitów kosztowała około 200 mln dolarów.
|