Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > GLONASS

GLONASS

GLONASS to wcześniej radziecki, obecnie zaś rosyjski, globalny satelitarny system nawigacyjny.

GLONASS obejmuje swoim zasięgiem niemal całą kulę ziemską. Satelity systemu GLONASS znajdują się na średniej orbicie okołoziemskiej MEO na wysokości 19 100 km nad Ziemią.

GLONASS stanowi konkurencję i uzupełnienia dla amerykańskiego systemu GPS, budowanego obecnie europejskiego systemu Galileo i chińskiego Compass.

Budowa systemu rozpoczęła się jeszcze za czasu ZSRR. Pierwszy satelita systemu zostały wyniesiony na orbitę w 1982 roku. Do kwietnia 1991 ZSRR wystrzeliła w sumie 43 satelitów systemu plu 5 testowych. Jednakże w chwili upadku ZSRR tylko 12 z nich funkcjonowało. Zatem system cały czas nie był kompletny - jego zasięg był wciąż ograniczony a nie globalny. Dopiero prezydent Władymir Putin uczynił ukończenie systemu narodowym priorytetem. Na luty 2011 roku na orbicie znajdowało się 22 działające statelity z wymaganych 24 mającym zapewnić globalny zasięg. W ciągu 2011 brakujące satelity mają znaleźć się na orbicie.

W założeniach GLONASS pozwalać miał na ustalenie pozycji z dokładnością do 65 m. W praktyce jest dużo dokładniejszy - dla celów cywilnych dokładność wynosi 10 m.

System GLONASS obecnie utrzymywany jest przez rosyjską agencję kosmiczną Roscosmos.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: