Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Alphasat coraz bliżej startu

2013-06-20 Alphasat coraz bliżej startu

Alphasat, reklamowany przez jego twórcę firmę Astrium jako najbardziej zaawansowany satelita telekomunikacyjny, zostanie wysłany na orbitę pod koniec czerwca 2013.


Wizualizacja satelity Alphasat (grafika: Astrium)

Satelita Alphasat ma masę 6 650 kg. Po rozłożeniu paneli słonecznych ma mieć rozpiętość 40 m.

Satelita został zbudowany przez Astrium dla europejskiej agencji kosmicznej ,a href="esa">ESA i Inmarsat. Inmarsat to system satelitów telekomunikacyjnych umieszczonych na orbicie geostacjonarnej tworzący sieć umożliwiającą komunikację z prawie każdym punktem na kuli ziemskiej (z wyjątkiem okolic podbiegunowych). Dostarcza on głównie usługi transmisji danych w paśmie L (kilkaset kanałów) i telefonii satelitarnej.


Testy naziemne Alphasat (grafika: Astrium)

Satelita wyposażony jest w nowe urządzenia umożliwiające zarządzanie wieloma transmisjami przy użyciu różnych częstotliwości oraz mocy nadawczej.

W zasięgu satelity znajdować się będzie Europa, Azja, Afryka i Środkowy Wschód.

Satelita Alphasat korzysta z nowej platformy Alphabus, która zostanie wyniesiona w kosmos po raz pierwszy. Platforma ta umożliwia tworzenie na jej bazie sztucznych satelitów do telekomunikacji (telewizja satelitarna, Internet satelitarny, radio satelitarne) do masy 8,8 ton, wyposażonych w urządzenia mające masę do 2 t i pobierających do 22 kW mocy.


Platforma Alphabus będąca podstawą satelity Alphasat (grafika: Astrium)

Wśród modułów satelity jest także ten zbudowany dla ESA (dokładniej niemieckiej agencji kosmicznej DLR) umożliwiający przesył danych za pomocą lasera - Laser Communication Terminal, w skrócie LCT. Pozwala on na przesył znacznej ilości danych za pomocą promienia świetlnego przy niezbyt dużym zapotrzebowaniu w zasilanie. Urządzenia do przesyłu zostały zaprojektowane przez niemiecką firmę Tesat. Testowe urządzenie tej firmy zainstalowane na dwóch innych satelitach pozwalało na transmisję danych 5 gigabitów na sekundę na odległość 45 tys. km. Odpowiada to przesyłowi zawartości jednej płyty DVD w 10 s. System ten ma być używany w przyszłym europejskim systemie transmisji danych EDRS (European Data Relay System).

Satelita Alphasat zostanie wyniesiony na geostacjonarną orbitę wokołoziemską (GEO) pod koniec czerwca 2013 roku rakietą nośną Ariane 5. Pracować ma na niej przez okres 15 lat. Nadzorowany będzie z centrum satelitarnego lokalizowanego w Tuluzie we Francji.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: