Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Znana jest data startu Global Precipitation Satellite

2013-12-27 Znana jest data startu Global Precipitation Satellite

Znany jest termin startu sztucznego satelity Global Precipitation Satellite, który ma prowadzić obserwacje środowiska naturalnego i pomagać przy prognozowaniu pogody Ziemi.


Wizualizacja Global Precipitation Satellite (grafika: NASA)

Amerykańska agencja kosmiczna NASA i japońska JAXA jako okno startowe wybrała czwartek 27 lutego 2014 roku w godzinach od 1:07 do 3:07 po południu czasu EST (3:07 - 5:07 rano czasu JST w piątek, 28 lutego 2014 roku).

Satelita obserwować będzie deszcz i śnieg na całym świecie - kilka razy dziennie, aby zwiększyć naszą wiedzę na temat cyklu wody i energii, które napędzają klimat Ziemi.

"Poznanie dokładnej ilość deszczu i śniegu na całym świecie jest kluczem do zrozumienia, jak pogoda wpływa na rolnictwo, dostępność do czystej wody oraz jak odpowiadać na na klęski żywiołowe." - powiedział Michael Freilich z NASA.

Satelita zostanie wyniesiony przez rakietę nośną H-IIA z japońskiego kosmodromu Tanegashima.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: