Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Wystartował chiński satelita Yaogan 14

2012-05-10 Wystartował chiński satelita Yaogan 14

10 maja 2012 roku z kosmodromu Taiyuan w Chinach o 07:06 UTC wystartowała rakieta nośna Long March 4B ze sztucznym satelitą Yaogan 14.

Według chińskich informacji jest to satelita obserwacyjny przeznaczony do pokojowej obserwacji powierzchni Ziemi m.in. do celów eksperymentów naukowych, obserwacji rolniczych, przeciwdziałania i walki z kataklizmami. Jednakże zachodni ekspreci uważają, że chodzi o satelitę szpiegowskiego serii Yaogan.


Start rakiety nośnej Long March 4B wynoszącej satelitę Yaogan 14 (grafika: Chinanews)

Wyniesienie satelity było 159 startem prograu Długi Marsz (Long March), 18 startem rakiet nośnej Long March 4B i 7 startem Chin w tym roku.

Razem z głównym satelitą Yaogan 14 na orbitę poleciał także 9,3 kilogramowy nanosatelita TT-1 (Tiantuo 1). Projekt tego satelity rozpoczął się w 2009 roku. Jest to pierwszy z chińskich nanosatelitów, który integruje funkcje kontroli, zasilenia, transferu danych i kontrolii wysokości na pojedyńczej zinegrowanej płycie elektroniki. Wymiary satelity to 425 x 410 x 80 mm.

Głównym zadaniem tego satelity będzie pozyskiwanie danych w ramach systemu Automatic Identification System (AIS). Zapewnia on automatyczną wymianę danych, przydatnych do uniknięcia kolizji między statkami oraz identyfikujący statek dla brzegowych systemów nadzorujących ruch statków. Ma możliwość przeprowadzania także obserwacji wizualnych.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: