Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Wyniesiony północnokoreański satelita ma problemy

2012-12-12 Wyniesiony północnokoreański satelita ma problemy

W środę, 12 grudnia 2012 roku, północnokoreański badawczy sztuczny satelita Kwangmyongsong-3 ("Jasna Gwiazda") został wyniesiony na orbicie wokołoziemskiej, jednakże najprawdopodobniej koziołkuje w sposób niekontrolowany i nie ma z nim kontaktu.

Informacja o niekontrolowanym ruchu obrotowym satelity pochodzi z wojskowych źródeł amerykańskich, które miały obserwować umieszczenie obiektu na orbicie za pomocą radaru. Takie zachowanie wskazuje na to, że doszło do nieudanej separacji satelity od górnego stopniem rakiety nośnej.


Start satelity Kwangmyongsong-3 (grafika: Kyodo/Reuters)

Amerykanie radarem zidentyfikowali 4 obiekty. Pierwszy z nich to sam sztuczny satelita, drugi zaś to górny stopień rakiety nośnej Unha-3. Namierzono także 2 inne obiekty - być może są to elementy systemu mocowania satelity z górnym stopniem rakiety nośnej.

Satelita został umieszczony na orbicie wokołoziemskiej o wysokości około 500x584 km i nachyleniu 97,4 stopnia. Najprawdopodobniej nie ma kontaktu z satelitą. Nie można tego potwierdzić z powodu międzynarodowej izolacji tego kraju oraz tego, że Korea Północna nie przekazuje zbyt dużej liczby wiadomości w tym temacie.

Prawdopodobnie jest to pierwszy sztuczny satelita tego kraju w kosmosie. Piszemy prawdopodobnie, ponieważ Korea Północna ma już za sobą 3 starty satelitów serii Kwangmyongsong, oznaczonych od numeru 1 do 3. Pierwsze dwa starty (w 1998 i 2009 roku) zdaniem północnokoreańskich władz udały się i zakończyły umieszczeniem satelitów na orbicie, jednakże inne kraje nie zaobserwowały tych obiektów. Trzeci został stracony podczas nieudanego startu w kwietniu 2012 roku.

Obecny satelita jest najprawdopodobniej jego kopią.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: