Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Wyniesiono francuskiego satelitę obserwacyjnego Pleiades 1B

2012-12-02 Wyniesiono francuskiego satelitę obserwacyjnego Pleiades 1B

Rosyjska rakieta nośna Sojuz wyniosła na orbitę francuskiego satelitę obserwacyjnego Pleiades 1B. Służyć ma on zarówno celom cywilnym jako satelita obserwacyjny jak i wojskowym jako satelita zwiadowczy.

Rakieta Sojuz wystartowała z kosmodromu w Gujanie Francuskiej 2 grudnia 2012 roku. Satelita został wprowadzony na orbitę przebiegającą 694 km nad powierzchnią Ziemi.


Pleiades 1B (grafika: CNES)

Pleiades 1B dołączył tym samym do poprzedniego satelity obserwacyjnego Pleiades 1A wyniesionego także przez francuską agencję kosmiczną CNES w grudniu 2011 roku. Jest on w stanie dziennie wykonać i przesyłać na Ziemię około 1 000 zdjęć satelitarnych o wysokiej rozdzielczości dla francuskich sił zbrojnych oraz klientów komercyjnych na całym świecie.

Po początkowych testach Pleiades 1B ma być w pełni operacyjny na wiosnę 2013 roku.

"Obrazy z Pleiades są bardzo popularne, zwłaszcza wśród wojskowych, użytkowników instytucjonalnych i komercyjnych. Pleiades 1B podwoi zdolności systemu i pozwoli na codziennie pokrycie dowolnego miejscu na świecie." - powiedział Alain Gleyzes, kierownik projektu satelitów w CNES.

Żyroskopy służące do sterowania sterowania satelitów pozwalają Pleiades pozwalają kierować obiektyw z jednego celu na kolejny. Zatem satelita w ciągu jednego przejścia może wykonać zdjęcia wielu celów. Możliwe jest także wykonanie w czasie jednego przejścia satelity nad fotografowanym obszarem mozaiki zdjęć pokrywający jego obszar o wymiarach 100 km x 100 km.

Maksymalna rozdzielczość zdjęć satelitarnych Pleiades 1B wynosi 70 cm.

Program Pleiades finansowany jest głównie przez Francję. Jest także częściowo finansowany przez Belgię, Szwecję, Hiszpanię i Austrię. Satelita Pleiades 1B wykonany został przez firmę Astrium Satellites z Tuluzy we Francji. Optykę i inne wyposażone dostarczyła firma Thales Alenia Space.

W zakresie wojskowym oba satelity one uzupełnieniem francuskich satelitów szpiegowskich Helios satelitów szpiegowskich Helios i cywilnych serii Spot. W zakresie komercyjnych zdjęć satelitarnych para satelitów konkurować ma m.in. z satelitami GeoEye i DigitalGlobe.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: