Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Virgin Galactic ponownie zainteresowane wynoszeniem satelitów

2012-06-28 Virgin Galactic ponownie zainteresowane wynoszeniem satelitów

Firma Virgin Galactic ponownie wraca do planów wynoszenia sztucznych satelitów.

Tym samym wraca do zapoczątkowanego w lipcu 2009 roku i następnie porzuconego w październiku 2010 roku planu "LauncherOne" mającym opracować tani sposób na wynoszenie satelitów. Wówczas mówiło się o kwotach tylko 1-2 mln dolarów amerykańskich za wyniesienie satelity do 200 kg.

Mówi się o oddziale firmy nazwanej Virgin Galactic Cargo. Miałby on wynosić satelity wykorzystując samolot WhiteKnightTwo, tworzony do wynoszenia załogowego suborbitalnego statku kosmicznego SpaceShipTwo przeznaczonego to turystyki kosmicznej.

Portal Space.com uważa, że wejście firmy Virgin Galactic do biznesu wynoszenie satelitów wiąże się z zaangażowaniem się firmy w program Airborne Launch Assist Space Access (ALASA) zmierzający do opracowanie systemu wynoszenia sztucznych satelitów z samolotów dla amerykańskiej agencji rządowej DARPA. W przypadku tego programu mówi się o koszcie wyniesienia satelity do 45 kg poniżej ceny 1 mln dolarów. Virgin Galactic wygrał 18 miesięczny kontrakt w tym programie.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: