Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > VesselSat2 - satelita ORBCOMM wystartował

2012-01-09 VesselSat2 - satelita ORBCOMM wystartował

Firma ORBCOMM mająca konstelację sztucznych satelitów do przesyłu danych umieściła na orbicie kolejnego satelitę.

Satelita VesselSat2 skupia się na systemie automatycznej identyfikacji statków AIS (Automatic Identification Service). Dzięki temu śledzić może statki. Dodatkowo umożliwia wymianę danych.

Satelita został zbudowany dla ORBCOMM przez firmę LuxSpace. Wyniesiony został na orbitę przez chińską rakietę nośną Długi Marsz 8 stycznia 2012 roku.

To drugi satelita tej serii. Wcześniejszy VesselSat1 został wyniesiony na orbitę w październiku 2012 roku i porusza się po orbicie równikowej. Teraz dzięki VesselSat2 pokryta jest cała Ziemia włączając w to północy i południowy obszar biegunowe.

Satelita przechodzi obecnie testy. Wejść ma do służy przed końcem pierwszego kwartału 2012 roku.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: