Nowości  Sztuczne satelity    
 


SztuczneSatelity.pl > Thuraya SatSleeve zamienia iPhone w telefon satelitarny

2013-06-20 Thuraya SatSleeve zamienia iPhone w telefon satelitarny

Adapter Thuraya SatSleeve pozwala zamienić telefon komórkowy iPhone 4, 4S lub 5 w telefon satelitarny.


Adapter telefonii satelitarnej Thuraya z umieszczonym w nim iPhonem (grafika: Thuraya)

Z adapterem do którego wsadza się smartfona iPhone możliwe jest wykonywanie rozmów oraz wysłanie przez satelity wiadomości SMS. Łączność zapewniają satelity Thuraya, których obecny zasięg pokrywa około 2/3 powierzchni lądów.


Adapter Thuraya SatSleeve pozwala także na ładowanie akumulatora telefonu oraz służy jako dodatkowe źródło energii, co pozwala na dłuższe użytkowanie iPhone bez konieczności jego ładowania (grafika: Thuraya)

Operator satelitarny Thuraya ma siedzibę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Telefonią satelitarną zapewniają składające się na system 3 sztuczne satelity Thuraya-1, -2 i -3 znajdujące się koło 36 tys. km nad powierzchnią Ziemi na orbitach geosynchronicznych. Satelity zostały wykonane przez firmę Boeing (Hughes) i zostały wyniesione przez rakiety nośne Zenit-3SL (Sea Launch). Dzięki temu, że anteny satelitów są duże (mają średnicę 12 m) zatem znacznej czułości, emitują sygnał dużej mocy to dedykowane telefony komórkowe systemu nie są muszą być duże.


Jeden z trzech satelitów systemu Thuraya-3 (grafika: Thuraya)

Wraz z adapterem dostarczana jest dedykowana mobilna aplikacja, którą instaluje się na telefonie. Dostępna jest ona w 12 językach.


Zasięg sieci satelitarnej Thuraya (grafika: Thuraya)

Miłośników telefonów Apple zmartwi zapewne, że kosztujące 500 dolarów urządzenie nie pozwala jeszcze na transmisję danych. Minuta zwykłej rozmowy zaś kosztuje 1,2 dolara.


(grafika: Thuraya)

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

SztuczneSatelity.pl na serwisach społecznościowych: