Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Telstar 12 VANTAGE gotowy do startu

2015-11-24 Telstar 12 VANTAGE gotowy do startu

Nowy satelita telekomunikacyjny Telstar objąć ma swoim zasięgiem obie Ameryki oraz region Europy i Bliskiego Wschodu (EMEA).


Wizualizacja satelity Telstar 12 VANTAGE (grafika: Telstar)

Telstar 12 VANTAGE to satelita telekomunikacyjny o wysokiej przepustowości mający zapewnić zwiększenie mocy nadawczej w obu Amerykach i regionie EMEA. Został zbudowany przez firmę Airbus Defence and Space na zamówienie operatora satelitarnego Telesat i ma zostać wystrzelony 24 listopada2015 roku z Japonii na rakiecie nośnej H-IIA.


Pokrycie sygnałem (grafika: Telstar)

Satelita zbudowany został na bazie niezawodnej platformy Eurostar E3000 firmy Airbus Defence and Space (oddział firmy Airbus), jest wyposażony w ponad 50 wzmacniaczy wysokiej mocy, które będą działać w pasmach Ku i Ka w czterech wiązkach regionalnych i ośmiu wiązkach punktowych. Jego masa wynosi 4800 kg, system zasilania dostarcza mocy 11 kW.

Statek kosmiczny będzie operował na pozycji 15°W na orbicie geostacjonarnej (GEO) i spełniał rosnące potrzeby użytkowników telewizyjnych, korporacyjnych i rządowych, obejmując zasięgiem obie Ameryki oraz region Europy i Bliskiego Wschodu (EMEA), a także strefy morskie w Europie, na Karaibach oraz południowym Atlantyku.

Będzie to 2 z 4 satelitów Airbus Defence and Space wyniesionych na orbitę w ciągu zaledwie kilku tygodni. Niedawno odbyły się starty:

  • ARABSAT-6B (BADR-7) z Kourou w Gujanie Francuskiej na rakiecie nośnej Ariane 5
  • Express AMU1 z Bajkonuru.

2 grudnia 2016 roku z Kourou ma wystartować LISA Pathfinder Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, również zbudowany przez Airbus Defence and Space.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: