Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Teleskop Hubble'a

Teleskop Hubble'a

Teleskop Hubble'a wyniesiony został na orbitę Ziemi 24 kwietnia 1990. Jest jednym z najważniejszych przyrządów współczesnej astronomii.

Teleskop nosi nazwę amerykańskiego astronoma Edwin Hubble'a. Zwany jest także pod skrótem HTS (od ang. Hubble Space Telescope).


Teleskop Hubble'a w 1997 roku, w tle widoczna Ziemia (zdjęcie: NASA)

Pierwotnie teleskop Hubble'a umożliwiał obserwację w świetle widzialnym oraz w bliskim nadfiolecie. Dzięki misji serwisowej w 1997 (wahadłowiec Discovery w ramach misji STS-31) spektrum obserwacji rozszerzono o bliską podczerwień.

Teleskop Hubble'a jest efektem współpracy amerykańskiej agencji kosmicznej NASA i europejskiej ESA w ramach programu Great Observatories.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: