Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Start satelity SES-10 coraz bliżej

2017-01-17 Start satelity SES-10 coraz bliżej

SES-10 opuścił zakłady firmy Airbus w Tuluzie we Francji i został przetransportowany na Przylądek Canaveral.

SES-10 to dziesiąty satelita Eurostar zbudowany przez Airbus Defence and Space dla luksemburskiego operatora satelitarnego SES.


Satelita telekomunikacyjny SES-10 (grafika: Airbus Defence and Space)

Satelitę o masie startowej 5300 kg i moc 13 kW wyniesie na orbitę rakieta nośna firmy SpaceX. SES-10 zostanie umieszczony na pozycji orbitalnej 67°W zgodnie z umową zawartą między Społecznością Andyjską (Boliwia, Kolumbia, Ekwador i Peru) oraz SES. Satelita zapewni SES zamienną i dodatkową przepustowość na potrzeby telewizji satelitarnej, usług korporacyjnych i łączności mobilnej w Ameryce Środkowej i Południowej, w Meksyku i na Karaibach. Na jego pokładzie znajdzie się moduł telekomunikacyjny równoważny 55 transponderom wysokiej mocy działającym w paśmie Ku.

Satelita jest wyposażony w odbiorniki zdalnego sterowania obsługujące szeroki zakres częstotliwości, które zwiększają elastyczność naziemnego łącza kontrolnego. Jego nominalny okres działania na orbicie przekracza 15 lat.

SES-10 to 45. satelita zbudowany na niezawodnej platformie Eurostar E3000 i dziesiąty, który używa elektrycznego napędu do utrzymywania się na orbicie.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: