Nowości  Sztuczne satelity    
 


SztuczneSatelity.pl > Sri Lanka już niedługo z pierwszym satelitą

2012-10-18 Sri Lanka już niedługo z pierwszym satelitą

22 listopada 2012 roku Sri Lanka dołączyć ma do kosmicznego klubu. W tym dniu z chińskiego kosmodromu Xichang wystartować ma rakieta wynosząca pierwszego sztucznego satelitę tego kraju.

Satelita telekomunikacyjny zostanie umieszczony na orbicie geostacjonarnej (GEO) na pozycji 87,5°E. Po okresie testów satelita rozpocząć ma komercyjną pracę w czerwcu 2013 roku.

Jest to wspólna inwestycja spółki SupremeSAT oraz rządu Sri Lanki. Jej wartość wynosi w przeliczeniu 360 mln dolarów i obok budowy, wysłania satelity na orbitę obejmuje także budowę satelitarnego ośrodka naziemnego w Kandy.

Za zaprojektowanie, zbudowanie i wyniesienie satelity odpowiedzialna jest państwowa chińska firma China Great Wall Industry Corporation (CGWIC).

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

SztuczneSatelity.pl na serwisach społecznościowych: