Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Satelity z radarami z syntetyczną aperturą zobaczą świat w kolorze

2015-12-09 Satelity z radarami z syntetyczną aperturą zobaczą świat w kolorze

Dzięki przydzieleniu szerszego pasma częstotliwości satelity SAR nowej generacji będą mogły dostarczać zdjęcia satelitarne o bezprecedensowej jakości.


Obraz radarowy z niemieckiego satelity szpiegowskiego wyposażonego w radar z syntetyczną aperturą SAR-Lupe (grafika: OHB System)

Podczas zakończonej niedawno Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej (WRC 2015) w Genewie w Szwajcarii osiągnięto ważne porozumienie w sprawie kolejnych misji satelitów działających w paśmie X. Przyznano nowe częstotliwości na potrzeby systemów obserwacji Ziemi bazujących na radarze z syntetyczną aperturą (SAR, skrót z ang. Synthetic Aperture Radar) poprzez podwojenie obecnego pasma z 600 do 1200 megaherców. Radar taki umożliwia wykonywanie zdjęć powierzchni Ziemi niezależnie od warunków pogodowych (oświetlenia i zachmurzenia).

Decyzja ta, podjęta po czterech latach przygotowań i kilku tygodniach intensywnych dyskusji poprzedzających konferencję, otwiera drogę do satelitów SAR zapewniających bezprecedensową rozdzielczość i kolorowy obraz.

Dzięki przydzieleniu szerszego pasma częstotliwości satelity SAR nowej generacji będą mogły dostarczać obrazy o rozdzielczości 25-centymetrowej oraz dane polarymetryczne umożliwiające wizualizację w kolorze i skuteczniejsze analizowanie ukształtowania terenu, m.in. infrastruktury i roślinności.

Usprawni to na przykład wykrywanie ruchu dzięki precyzyjniejszym danym o niestabilnych warstwach w pobliżu powierzchni Ziemi oraz zapewni wyższy stopień bezpieczeństwa na morzu dzięki wykrywaniu mniejszych łodzi oraz skuteczniejszej identyfikacji podejrzanych działań. Przyda się to również w zastosowaniach środowiskowych, zwłaszcza w mapowaniu pokrycia i użytkowania gruntów oraz w monitorowaniu leśnictwa.

Jedną z firm, które pracują na tego typu satelitami jest europejska Airbus Defence and Space. Pracuje ona nad satelitami SAR, które będą kontynuatorami udanych misji:

  • TerraSAR-X,
  • TanDEM-X.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: