Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Satelitarny OneWeb wybrał podwykonawców

2016-06-02 Satelitarny OneWeb wybrał podwykonawców

Spółka OneWeb Satellites, która umieścić ma na orbicie konstelację 900 swoich sztucznych satelitów dostarczających satelitarny Internet o zasięgu globalnym, wybierałpierwszych trzech podwykonawców.

Podwykonawcy dostarczą anteny, urządzenia do śledzenia gwiazd oraz sprzęt retransmisyjny do 900 satelitów konstalacji OneWeb.


Satelity OneWeb operować mają na orbicie 1 200 km nad Ziemią (grafika: OneWeb)

Umowy na dostawy podpisano z firmami:

  • MacDonald, Dettwiler and Associates (MDA) z Kanady - dostarczy pokładowe systemy antenowe,
  • Sodern z Francji - dostarczy technologię śledzenia gwiazd,
  • Teledyne Defence (jednostką biznesową Teledyne Microwave Solutions) z Wielkiej Brytanii - dostarczy komunikacyjny sprzęt retransmisyjny.

OneWeb Satellites jest zatem coraz bliżej produkcji przemysłowej satelitów. W kwietniu 2016 roku poinformowano, że masowa produkcja satelitów będzie odbywać się na Florydzie w Stanach Zjednoczonych.

Konstelacja zarządzana przez OneWeb zapewni szybki dostęp do Internetu o globalnym zasięgu.


Wizualizacja satelitarnego terminala użytkownika (grafika: OneWeb)

Kosmiczny segment OneWeb będzie początkowo składał się z konstelacji 648 identycznych satelitów operacyjnych i zamiennych. Każdy satelita będzie ważył około 150 kg i działał na niskiej orbicie okołoziemskiej. Satelity będą wynoszone na orbitę przez rakiety nośne firm Arianespace i Virgin Galactic od 2018 roku, a swoje docelowe pozycje orbitalne osiągną z wykorzystaniem napędu elektrycznego.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: