Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Satelita ORBCOMM utknął na zbyt niskiej orbicie

2012-10-11 Satelita ORBCOMM utknął na zbyt niskiej orbicie

O ile po niedawnym starcie rakiety nośnej Falcon 9 firmy SpaceX kapsuła Dragon osiągnęła bez problemu Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) to nad jej dodatkowym ładunkiem zebrały się ciemne chmury.

Wynoszony razem z kapsułą satelita systemu satelita ORBCOMM utknął bowiem na zbyt niskiej orbicie.


Relacja ze startu Falcon 9 z kapsułą Dragon i satelitą ORBCOMM

Powodem są tego były pewne problemy przy starcie. W jego trakcie bowiem w jednym z dziewięciu silników rakiety nośnej Falcon 9 doszło do pewnych problemów. Minutę i 19 sekund po starcie doszło do uszkodzenia i rozerwania osłony chroniącej silnik rakiety nośnej. Automatyczny system rakiety nośnej odpowiedzialny za lot wyłączył go - rakieta kontynuowała wznoszenie na 8 pozostałych silnikach. Priorytet uzyskało dostarczenie Dragona do stacji orbitalnej ISS co wpłynąć musiało na poprawność umieszczenia satelity systemu ORBCOMM. Został on umieszczony za znacznie niższej orbicie niż zakładano.


Satelita ORBCOMM podczas testów wibracyjnych (grafika: ORBCOMM)


Satelita ORBCOMM podczas testów w polu elektromagnetycznym (grafika: ORBCOMM)

W efekcie tego życie tego prototypowego satelity ulegnie skróceniu. Pracującym pod presją czasu pracownikom jednakże udało się przeprowadzić główne testy satelity. Dzięki temu możliwe będzie opracowanie drugiej generacji flotylli tych ciekawych satelitów umożliwiających transfer danych. Dwa nowe satelity nowej generacji mają być wyniesione, tym razem jako ładunek podstawowy, także rakietami Falcon 9 w połowie 2013 roku i w 2014 roku. W sumie na orbicie ma ich być 18.

Firma ORBCOMM wniosła roszczenie o wypłatę 10 mln dolarów z racji utraty satelity.


Wizualizacja satelity ORBCOMM (grafika: ORBCOMM)

Przypomnijmy przy okazji, że rakieta nośna Falcon 9 zbudowana przez prywatną firmę SpaceX w przypadku awarii jednego a nawet dwóch silników pierwszego stopnia może nadal kontynuować wnoszenie się na orbitę.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: