Nowości  Sztuczne satelity    
 


SztuczneSatelity.pl > Satelita meteorologiczny Metop-B na orbicie

2012-09-17 Satelita meteorologiczny Metop-B na orbicie

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie rosyjska rakieta nośna Sojuz wyniosła na orbitę satelitę meteorologicznego Metop-2.


Start rakiety Sojuz z satelitą Metop-B (grafika: EUMETSAT)

Satelita Metop-B został wykonany dla organizacji EUMETSAT (Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych) przez europejską agencję kosmiczną ESA.

Głównym zadaniem satelity meteorologiczny Metop-B, który krąży na orbicie biegunowej na wysokości 817 km, będzie pozyskiwanie danych pogodowych dla prognoz pogody (numeryczne prognozy pogody) oraz monitorowanie klimatu i środowiska naturalnego. Dostarczać będzie pionowe profile temperatur atmosfery oraz jej wilgotności, prędkość oraz kierunek wiatrów nad oceanami. Wszystko to przełożyć się ma na lepsze prognozy pogody do 10 dni w przód.


Metop-B w luku rakiety nośnej Sojuz (grafika: EUMETSAT)

Metop-B jest drugim satelitą serii Metop. W 2006 roku został wyniesiony an orbitę satelita Metop-A, który wciąż funkcjonują ale jest u kresu swojego terminu przydatności. Metop-C, trzeci satelita serii ma zostać umieszczony na orbicie wokołoziemskiej pod koniec 2017.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

SztuczneSatelity.pl na serwisach społecznościowych: