Sztuczne satelity |
||
Nowości Sztuczne satelity |
Sztuczne satelity > Satelita meteorologiczny MetOp-A od 10 lat na orbicie 2016-10-18 Satelita meteorologiczny MetOp-A od 10 lat na orbicieMetOp-A, pierwszy europejski satelita meterologiczny na orbicie polarnej, wciąż dostarcza danych o pogodzie i klimacie po 10 latach.
To czas służby dwukrotnie dłuższy od zakładanego. Do tej pory ten wyniesiony na orbitę 19 października 2006 roku satelita okrążył Ziemię niemal 52 000 razy, dostarczył ponad 100 terabajtów danych meteorologicznych oraz klimatycznych i przyczynił się do znacznego zwiększenia trafności prognoz pogody.
MetOp-A był pierwszym europejskim satelitą na niskiej orbicie okołoziemskiej (ok. 830 km). MetOp-A, docelowo jeden z trzech identycznych satelitów serii, 14 razy dziennie okrąża Ziemię po orbicie słoneczno-synchronicznej i znajduje się dużo bliżej Ziemi, niż geostacjonarne satelity meteorologiczne zawieszone 36 000 km nad równikiem. Umożliwia znacznie dokładniejszą obserwację całej Ziemi, w tym regionów na wysokich szerokościach geograficznych, które mają kluczowe znaczenie dla prognozowania pogody w Europie, i dostarcza bogatych danych o oceanie, lądzie i atmosferze, mierzonych instrumentami mikrofalowymi, które nie działałyby na odległej orbicie geostacjonarnej.
Satelita MetOp-A zbudowany został przez należącą do koncernu Airbus spółkę-córkę Airbus Defence and Space na zamówienie Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA EUMETSAT oraz Europejską Organizację Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych EUMETSAT. We wrześniu 2012 roku wystrzelono MetOp-B, drugiego satelitę w serii, który działa w parze z MetOp-A. Satelity znajdują się na tej samej orbicie, oddalone o pół długości orbity, co pozwala lepiej obserwować szybkie zmiany w atmosferze. Duet dostarcza jeszcze bogatszych danych, które umożliwiają dokładnie prognozowanie pogody na 12 dni. MetOp-C ma trafić na orbitę w 2018 roku. Dokładne prognozy pogody mają duże znaczenie dla wielu sektorów globalnej gospodarki, takich jak energetyka, transport, budownictwo, bezpieczeństwo, rolnictwo i turystyka, ponieważ umożliwiają efektywniejsze i skuteczniejsze planowanie oraz używanie zasobów. Ostrzeżenia ogłaszane zawczasu przez krajowe organizacje meteorologiczne pomagają ratować życie i mienie zagrożone burzami, powodziami, falami upałów i zanieczyszczeniem powietrza. Wyposażone w 12 instrumentów 4-tonowe satelity MetOp to nadal jedne z najbardziej kompleksowych satelitów meteorologicznych na świecie.
Posiadają instrumenty na podczerwień, mikrofalowe i ultrafiolet, które dokładnie mierzą ciśnienie, wilgotność, temperaturę i gazy na różnych wysokościach w atmosferze ziemskiej, a także skaterometr, który mierzy kierunek i szybkość wiatru. Jak twierdzą eksperci, wiarygodne prognozy pogody przynoszą krajom Unii Europejskiej roczne korzyści rzędu 5 miliardów euro. Nowa flota MetOp, MetOp Second Generation, obecnie projektowana przez Airbusa, będzie składać się z sześciu satelitów. Każda para będzie przenosić inne pakiety wyposażenia i dostarczać wzajemnie uzupełniających się informacji. Seria A (od 2021 roku) będzie wyposażona w echosondy atmosferyczne oraz instrumenty optyczne i noktowizyjne, a seria B (od 2022 roku) skupi się na czujnikach mikrofalowych.
|