Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Satelita Express AMU1 opuścił zakłady

2015-11-13 Satelita Express AMU1 opuścił zakłady

Firma Airbus Defence and Space pomyślnie ukończyła końcową integrację i testy satelity telekomunikacyjnego Express AMU1 dla Russian Satellite Communications Company (RSCC).

Express AMU1 opuścił zakłady Airbus Defence and Space w Tuluzie we Francji i obecnie znajduje się na kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie, gdzie jest przygotowywany do startu na rakiecie Proton pod koniec 2015 roku roku.


Express AMU1 (grafika: Airbus Defence and Space)

Express AMU1 to satelita telekomunikacyjny o wysokiej przepustowości, który może obsługiwać nawet 70 transponderów. Satelita zwiększy orbitalny potencjał nadawczy Russian Satellite Communications Company (RSCC) w pasmach Ku i Ka na potrzeby świadczenia usług telewizyjnych w europejskiej części Federacji Rosyjskiej.

W wielowiązkowych antenach działających w paśmie Ka zastosowano innowacyjną technologię macierzową opracowaną przez Airbus Defence and Space.

Jako EUTELSAT 36C, satelita zapewni też ciągłość usług oraz rozwój rynków telewizyjnych stworzonych przez Eutelsat w Afryce Subsaharyjskiej.

Express AMU1 bazuje na platformie Eurostar E3000, ma masę startową 5900 kg oraz moc przekraczającą 15 kW. Jego planowany czas pracy na orbicie wynosi 15 lat.

Express AMU1 to 70 satelita z odnoszącej serii Eurostar. To także trzeci, który opuścił zakłady Airbus Defence and Space w zeszłym miesiącu, i piąty, który ma zostać wyniesiony na orbitę w 2015 roku.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: