Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Satelita badawczy IRIS na orbicie

2013-06-28 Satelita badawczy IRIS na orbicie

Amerykanie wynieśli w kosmos satelitę badawczego IRIS. Ten satelita NASA z orbity wokołoziemskiej badać ma Słońce.


Start satelity IRIS (grafika: NASA)

Ten 167 kg satelita IRIS (skrót od Interface Region Imaging Spectrograph) został wyniesiony na pokładzie rakiety nośnej Pegasus XL firmy Orbital Sciences. To ciekawa lekka rakieta nośna - jest ona bowiem ona podwieszona pod samolot i następnie odpalana z pułapu około 12 km. Przeznaczona jest do wynoszenia małych sztucznych satelitów - do 400 km na niską orbitę wokołoziemską (LEO).

Satelita IRIS obserwować będzie krawędź tarczy słonecznej - szczególnie mało poznana niska warstwa atmosfery Słońca zwaną "interface region". Naukowców interesuje jak energia z wnętrza naszej gwiazdy przechodzi przez tą w sumie cienką warstwę (grubą na od 3 do 6 tys. mil) do korona, bardziej zewnętrznej warstwy atmosfery i tysiące razy gorętszej od powierzchni Słońca. Dane o prędkości materii, jej temperaturze i gęstości będą zbierane przez teleskop słoneczny i spektrograf pracujący w ultrafiolecie. Dana zostaną wykorzystywane będą m.in. w heliofizyce, fizyce plazmy, badaniach nad pogodą kosmiczną i astrofizyce.


Satelita IRIS (grafika: Lockheed Martin)

Misja satelity IRIS została przewidziana na 2 lata.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: