Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > RORSAT

RORSAT

RORSAT to zachodnia nazwa radzieckich sztucznych satelitów używanych do radarowego rozpoznania oceanów.

Rakiety serii RORSAT startowały od 1967 do 1988. Ich zadaniem było radarowe rozpoznawanie okrętów wojennych i statków handlowych NATO.

Satelity RORSAT podobnie jak inne radzieckie wojskowe satelity startowały pod nazwą "przykrywką" programu Kosmos.

Ze względu na efektywność działania radaru satelity te wyrzucane były na niską orbitę LEO. Jako, że radary miały znaczne zapotrzebowanie na energię oraz ze względu na hamujące działanie resztek atmosfery na dużą wymaganą powerzchnię panelu słonecznych do zasilania wybrano reaktory atomowe.

Paliwem jądrowym był Uran-235. Wedłu zagłożenia po wyczerpaniu sie paliwa jądrowego pozostałości miały być wystrzelone na wyższą orbitę. Jednakże mechanizm ten zawiódł kilka razy co dorpowadziło do skażeń m.in. części terenu Kanady przy ponownym wejściu satelity w atmosferę.

Satelity były znacznych rozmiarów - ważyły około 4 t, miały długość około 10 m przy średnicy ponad 1 m.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: