Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Ratownicza naziemna stacja satelitarna będzie na Cyprze

2012-10-11 Ratownicza naziemna stacja satelitarna będzie na Cyprze

Komisja Europejska podjęła decyzję o instalacji na Cyprze naziemnej stacji satelitarnej mającą na celu poprawę zdolności Unii Europejskiej w zakresie poszukiwania i ratownictwa.

Umowa między Cyprem i EU została podpisana we wtorek, 9 października 2012 roku. Chodzi o budowę stacji, która odbierać będzie sygnały alarmowe od będących w potrzebie przekazywanych przez sztuczne satelity systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Satelity europejskiej nawigacji satelitarnej Galileo wyposażone są bowiem w moduły SAR (Search and Rescue). Zatem umożliwiają przekazywanie sygnałów alarmowych od potrzebujących. Dzięki temu możliwe są działania ratunkowe, polegające na odnalezieniu ludzi w niebezpieczeństwie, zapewnieniu im pomocy i dostarczeniu ich w bezpieczne miejsce.

O porozumieniu poinformował Demetris Eliades, minister obrony Cypru podczas ćwiczeń ARGONAFTIS - 2012 poświęconych poszukiwaniu i ratownictwu przeprowadzanymi w porcie Larnaka. Powiedział on, że decyzja taka może stać się dla Cypru czynnikiem pokoju i stabilności dla UE.


(grafika: ESA)

Inne analogiczne stacje satelitarne nazwane skrótowo MEOLUT (Medium Earth Orbit Local User Terminals) zlokalizowane zostaną w Norwegii i Hiszpanii (Wyspy Kanaryjskie).

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: