Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Pierwszy sztuczny satelita Sri Lanki w kosmosie

2012-11-27 Pierwszy sztuczny satelita Sri Lanki w kosmosie

We wtorek 27 listopada 2012 roku Sri Lanka dołączyła do kosmicznego klubu, czyli państw które umieściły swoje obiekty w kosmosie. Wystartował bowiem satelita SupremeSAT-I.

Pierwszy sztuczny satelita Sri Lanki został wyniesiony z chińskiego kosmodromu Xichang chińską rakietą nośną Chang Zheng 3B/E przez państwową chińską firmę China Great Wall Industry Corporation (CGWIC). Zbudowany został przez francuską firmę Thales Alenia Space.


SupremeSAT-I w ładowni chińskiej rakiety nośnej (grafika: SupremeSAT)

Pozycja satelity to orbita geostacjonarna (GEO) około 36 tys. km nad powierzchnią Ziemi na pozycji 87,5°E.


Start rakiety nośnej z SupremeSAT-I

Satelita SupremeSAT-1 jest to wspólną inwestycją prywatnej spółki SupremeSAT oraz rządu Sri Lanki. Jej wartość wynosi w przeliczeniu 360 mln dolarów i obok budowy, wysłania satelity na orbitę obejmuje także budowę satelitarnego ośrodka naziemnego w Kandy.


Oficjalny motyw muzyczny wyniesienia pierwszego satelity Sri Lanki

Po okresie testów satelita rozpocząć ma komercyjną pracę w czerwcu 2013 roku. Zapewniać ma telewizję satelitarną, transmisje video oraz satelitarny internet dla południowej i środkowej Azji, Środkowego Wschodu i Australii. Zaopatrzony jest w 56 transponderów. Satelita działać ma przez około 15 lat.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: