Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Pierwszy satelita Korei Północnej czy test pocisku balistycznego?

2012-12-02 Pierwszy satelita Korei Północnej czy test pocisku balistycznego?

Korea Północna poinformowała, że między 10 i 22 grudnia 2012 roku zamierza wynieść na orbitę wokołoziemską sztucznego satelitę własną rakietą nośną.

Prawdopodobnie byłby to pierwszy sztuczny satelita tego kraju w kosmosie. Piszemy prawdopodobnie, ponieważ Korea Północna ma już za sobą 3 starty satelitów serii Kwangmyongsong, oznaczonych od numeru 1 do 3. Pierwsze dwa starty (w 1998 i 2009 roku) zdaniem północnokoreańskich władz udały się i zakończyły umieszczeniem satelitów na orbicie, jednakże inne kraje nie zaobserwowały tych obiektów. Trzeci został stracony podczas nieudanego startu w kwietniu 2012 roku.

Inne kraje, jak USA, Korea Południowa i Japonia zarzucają jednak, że wcześniej chodziło i obecnie chodzi o test pocisków balistycznych. Waszyngton mówi wprost, że kosmiczny program satelitarny Korei Północnej ma na celu tak na prawdę rozwój pocisków balistycznych dalekiego zasięgu, zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych na teren USA.


Zdjęcia satelitarne pokazujące stopnie rakiety nośnej Taepodong-2 w kosmodromie Sohae (grafika: DigitalGlobe)

Wskazywana przez państwową koreańską agencję informacyjną Korean Central News Agency (KCNA) data wyniesienia satelity wydaje się być symboliczna, bowiem pierwsza rocznica śmierci zmarłego dyktatora Kim Dzong Ila obchodzona ma być w dniu 17 grudnia 2012 roku.

Korea Północna poinformowała sąsiadów o planowanej trajektorii lotu. Ma ona być podobna do tej z kwietnia 2012 roku, kiedy już to miał miejsce wspomniany nieudany start rakiety z satelitą Kwangmyongsong-3. Wtedy to rakieta uderzyła w morze pomiędzy Północną Koreą i Chinami po przelocie około 120 km.

Przypomnijmy, że społeczność międzynarodowa zakazała Korei Północnej korzystania z technologii pocisków balistycznych w ramach rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nałożonej po przeprowadzonej przez Koreę próbie jądrowej w 2006 roku.

Korea Północna tłumaczy, że rakieta użyta ma być do pokojowego wprowadzenia satelity na orbitę biegunową.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: