Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Pierwszy białoruski satelita w kosmosie

2012-07-22 Pierwszy białoruski satelita w kosmosie

W niedzielę 22 lipca 2012 roku z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie na pokładzie rakiety nośnej Sojuz wystrzelony został pierwszy białoruski sztuczny satelita o nazwie BelKA (z ros. wiewiórka).

Ważący około 400 kg satelita został umieszczony na orbicie LEO na wysokości 506 km ponad powierzchnią Ziemi.


Wizualizacja pierwszego białoruskiego satelity BelKA (grafika: telewizja białoruska)

Białoruska BelKA to satelita obserwacyjny wykonany przez Rosjan na zlecenie białoruskiej akademii nauk.

Satelita dostarcza zdjęcia satelitarne Ziemi o rozdzielczości 2,1 m dla zdjęć czarno-białych i 10,5 m dla zdjęć kolorowych. Taka rozdzielczość pozwala na rozróżnienie na zdjęciu np. samochodu, bez możliwości dokładnego określenia jego marki.

Według zapowiedzi władz białoruskich dane pozyskiwanie z satelity mają być w pierwszym rzędzie przydatne dla kartografów, geodetów i meteorologów. Mają być także używane przez białoruskie urzędy i organizacje związane z leśnictwem, rolnictwem, zasobami naturalnymi, ochrony środowiska i energetyki. Dotychczas Białorusini używali danych pozyskanych z amerykańskich, europejskich i japońskich satelitów. Własny satelita ma zapewnić niższy koszt zdjęć satelitarnych.

Zdjęcia satelitarne Ziemi mają być także sprzedawane do innych krajów. Wśród zainteresowanych wymienia się Azerbejdżan. Wenezuelę oraz kilka innych krajów, których nazwy z jakiegoś powodu nie zostały wymienione.

Do obsługi satelity zbudowana została naziemna stację satelitarna w Mińsku.

Białoruski satelita kosztował 16 mln dolarów. Ma być aktywny na orbicie co najmniej 5 lat.

Białoruś próbowała już wcześniej umieścić swojego satelitę na orbicie. Działo się to w 2006 roku. Wtedy jednak z powodu usterki rakiety nośnej Dniepr próba ta zakończyła się fiaskiem. Silniki rakiety zbyt wcześnie zakończyły pracę, rakieta z satelitą rozbiły się na pustyni w południowym Kazachstanie.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: