Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Pierwsza mapa wegetacji z satelity Proba-V

2013-07-10 Pierwsza mapa wegetacji z satelity Proba-V

Europejska agencja kosmiczna ESA opublikowała mapę wegetacji utworzoną z danych pozyskanych z wysłanego niedawno sztucznego satelity Proba-V.


Mapa wegetacji wykonane przez satelitę Proba-V (grafika: ESA)

Główny instrument badawczy tego trochę większego od pralki satelity został wykonany do obserwacji roślinności na powierzchni Ziemi.


Wizualizacja satelity Proba-V (grafika: ESA)

Mający masę 140 kg sztuczny satelita Proba-V został wyniesiony 4 maja 2013 roku w ramach drugiego lotu nowej rakiety Vega europejskiej agencji kosmicznej ESA. Satelita krąży po orbicie wokołoziemskiej na wysokości 820 km.

Satelita Proba-V zastąpić ma prowadzące obserwację wegetacji od 15 lat wysłużone satelity Spot-4 i Spot-5.

Warto wspomnieć, że satelita Proba-V zaopatrzony został także w odbiornik sygnałów ADS-B, które wysłane są przez samoloty pasażerskie. Z sukcesem odebrał on już sygnały z lecących samolotów pasażerskich.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: