Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > Piąty satelita indyjskiej nawigacji satelitarnej IRNSS

2016-01-20 Piąty satelita indyjskiej nawigacji satelitarnej IRNSS

Z kosmodromu Satish wyniesiony został piąty satelita systemu indyjskiej regionalnej nawigacji satelitarnej IRNSS.


Start rakiety nośnej z satelitą (grafika: ISRO)

Start satelity nawigacyjnego IRNSS-1E odbył się indyjską rakietą nośną PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle) w swojej najcięższej konfiguracji z dodatkowymi 6 boosterami na paliwo stałe.

Po osiągnięciu orbity docelowej satelita dołączy do poprzedników oznaczonych jako IRNSS-1A, IRNSS-1B, IRNSS-1C i IRNSS-1D.


Satelita IRNSS-1E (grafika: ISRO)

Konstelacja własnego indyjskiego systemu nawigacji satelitarnej IRNSS (Indian Regional Navigation Satellite System) ma w sumie składać się z 7 satelitów.


Cześci składowe satelity IRNSS-1E (grafika: ISRO)

Docelowo system ten ma mieć dokładność około 10 metrów na lądzie i 20 metrów na morzu na subkontynencie indyjskim. Pierwszy z satelitów IRNSS został umieszczony na orbicie w 2013 roku. Wszystkie satelity IRNSS zostały zbudowane przez Indyjską Agencję Kosmiczną ISRO. IRNSS służyć ma indyjskim celom cywilnym oraz wojsku.

Wyniesienie dwóch ostatnich satelitów systemu oznaczonych jako IRNSS-1E i IRNSS-1G odbyć się ma już w lutym i marcu 2016 roku.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: