Nowości  Sztuczne satelity    
 


Sztuczne satelity > PeruSat-1 przesłał pierwsze zdjęcia satelitarne

2016-10-06 PeruSat-1 przesłał pierwsze zdjęcia satelitarne

Peruwiański sztuczny satelita PeruSAT-1 dostarczył pierwsze zdjęcia satelitarne po pomyślnym wyniesieniu na orbitę.

PeruSAT-1 został wyniesiony na orbitę 16 września 2016 roku z kosmodromu w Kourou nową lekką rakietą nośną Vega.


Wykonane przez PeruSAT-1 zdjęcie odkrywkowej kopalni miedzi Cuajone (grafika: CONIDA)

Satelita wykonywać ma przez 10 lat zdjęcia satelitarne na potrzeby rolnictwa, planowania miejskiego, kontroli granic i zwalczania handlu narkotykami, a także będzie wspierał pomoc humanitarną i ocenę szkód w przypadku katastrof naturalnych.

Do końca 2016 roku w centrum dowodzenia CNOIS (Centro Nacional de Operaciones de Imagenes Satelitales) zbudowanym przez Airbus Defence and Space w Pucusana na południe od Limy będą prowadzone kompleksowe testy w celu sprawdzenia, czy wszystkie podsystemy satelity działają prawidłowo.


Satelita PeruSAT-1 (grafika: Airbus)

Potem system satelitarny PeruSAT-1 zostanie następnie oddany do użytku i przekazany w ręce przeszkolonych inżynierów i techników z peruwiańskiej agencji kosmicznej CONIDA.

PeruSAT-1, zbudowany w czasie niespełna 24 miesięcy, jest obecnie najbardziej zaawansowanym satelitą do obserwacji Ziemi w regionie Ameryki Łacińskiej. Zbudowany przez firmę Airbus Defence and Space satelita PeruSAT-1 bazuje na platformie satelitarnej AstroBus-S i jest wyposażony w najnowocześniejszy instrument optyczny z węglika krzemu o rozdzielczości 70 centymetrów. Spółka Airbus Defence and Space, która wchodzi w skład Grupy Airbus, jest jedym z czołowych światowych budowniczych oraz eksporterów satelitów do obserwacji Ziemi.

     
 

Pierwszy polski satelita na orbicie!

 

13 lutego 2012 roku to dzień historyczny dla Polski. Po godz. 11 czasu polskiego wystartował pierwszy polski sztuczny satelita. Satelita PW-Sat został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Na orbitę został wyniesiony przez rakietę nośną Vega zbudowaną przez europejską agencję kosmiczną ESA. Start rakiety odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Po umieszczeniu na orbicie nawiązano kontakt z satelitą.

Zobacz transmisję z wydarzenia:

Więcej informacji: satelita PW-Sat | rakieta Vega | kosmodrom Kourou

Informacje dla mediów

 

Sztuczne satelity na serwisach społecznościowych: